صاحب رسانه،مجری کمپین های کشوری

چگونه یک بیلبورد تبلیغاتی جذاب بسازیم؟

تبلیغات محیطی و به خصوص اجاره بیلبورد حرفه‌ای، یکی از بهترین روش‌های تبلیغات و سود آوری می‌باشد. در تبلیغات محیطی نیز مانند هر نوع تبلیغات دیگری، افراد مختلف به مقدار یکسانی سود نمی‌کنند؛ اما تا به حال فکر کرده‌اید وجه تفاوت کسی که سود دهی متوسطی را تجربه می‌کند با کسی که سود دهی او نسبت به سایرین بیش‌تر است چیست؟

در جواب باید گفت که طراحی و رزرو بیلبورد های جدید اصول و قواعدی دارد که در صورت رعایت آن‌ها می‌توانید بازدهی تبلیغات بیلبوردی خود را به حداکثر برسانید. در ادامه ۵ مورد از مهم ترین اصولی که در طراحی بیلبورد باید رعایت شود را با هم بررسی خواهیم کرد.

1-وضوح بنر تبلیغاتی، اصلی‌ترین موضوع

در بحث تبلیغات محیطی، اولین و مهم‌ترین موضوع این است که بنر تبلیغاتی شما در اولین نگاه بتواند موضوع مورد نظر شما را منتقل کند. برای انتقال راحت و سریع موضوع بهتر است به جای متن از اشکال استفاده کنید؛ زیرا اصولا کسی چندان به نوشته‌ها در نگاه اول توجه نمی‌کند، اما تصویر حتی بدون خواست بیننده نیز مفهوم را به او منتقل می کند. به عنوان مثال به بیلبورد زیر توجه کنید.

با نگاه کردن به این بیلبورد در نگاه اول متوجه شدیم که تبلیغات مربوط به همبرگر می‌باشد و حتی اگر نوشته‌های روی آن هم نبودند، باز هم متوجه این موضوع می‌شدیم. سعی کنید بیلبورد تبلیغاتی شما در عین خلاقیت بتواند در اولین نگاه مفهوم را منتقل کند.

2-خلاقیت

علاوه بر وضوح موضوع تبلیغات، در ساخت یک بیلبورد تبلیغاتی جذاب باید قبل از هر چیزی خلاقیت به کار رفته باشد تا بتواند توجه مخاطب را جلب کند. اصولا بیلبوردهای سه بعدی برای جلب توجه مخاطب بسیار خوب عمل می‌کنند. به عنوان مثال به بیلبورد زیر توجه کنید.

بیلبورد خلاقانه

این بیلبورد در عین حال که موضوع تبلیغات را (حفظ فاصله ایمن حین رانندگی) در نگاه اول به شما القا می‌کند، آن چنان خلاقیتی را در خود جای داده است که حتی اگر از راه دور هم این بیلبورد را ببینید، حداقل برای چند ثانیه توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.

3-استفاده از ترکیب رنگ مناسب

یکی از اصولی که سبب جلب توجه مخاطب می‌شود، ترکیب رنگ درست المان‌های مختلف است. ترجیحا سعی کنید در طراحی بیلبورد، بسته به محیط و فضا بیش‌تر از رنگ‌های شاد استفاده کنید. اصولا ترکیب پس زمینه تیره با نقش‌های رنگ روشن و یا بالعکس، نسبت به حالتی که هم تصویر زمینه و هم المان‌های تصویر یک مدل ترکیب رنگ دارند، بهتر جلب توجه می‌کند.

4-کوتاه و مفید صحبت کنید

تصور کنید مخاطب شما با خودرو در حال عبور از زیر پلی هوایی است که بیلبورد شما روی آن نصب شده است، در این حالت او برای خواندن متنی که شما روی بیلبورد نوشته‌اید تنها چند ثانیه زمان دارد و دقیقا به همین دلیل باید نهایتا ۶ کلمه ساده و کوتاه روی بیلبورد نوشته باشید تا شخص فرصتی برای خواندن آن داشته باشد. یکی از علت‌هایی که توصیه می‌کنیم که برای انتقال مفهوم، به جای متن از اشکال و تصاویر استفاده کنید نیز همین است.

5-ابعاد بزرگ بیشتر دیده می شود

اصولا در بحث رزرو بیلبورد های تبلیغاتی، هنگامی که سایز یک بیلبورد بزرگ تر باشد امکان دیده شدن آن نیز بیشتر خواهد بود. بهتر است سعی کنید تا حد امکان سایز بیلبورد تبلیغاتی خود را بزرگ انتخاب کنید. البته در نظر داشته باشید که افزایش سایز بیلبورد تبلیغاتی سبب افزایش هزینه رزرو بیلبورد نیز خواهد بود؛ بنابراین در صورتی می توانید بیلبورد تبلیغاتی بزرگ تری اجاره کنید که با بودجه مد نظرتان تطبیق داشته باشد. اگر بودجه کافی ندارید حتما لازم نیست که برای دیده شدن، بیلبورد تبلیغاتی بسیار بزرگی اجاره کنید؛ می توانید با رعایت سایر فاکتور ها مانند طراحی بیلبورد خلاقانه و جذاب، سایز متوسط بیلبورد خود را جبران کنید و باعث دیده شدن بیشتر آن شوید.

6-از درج مشخصات روی بیلبورد پرهیز کنید

با توجه به این موضوع که مخاطب شما تنها چند ثانیه برای خواندن بیلبورد تبلیغاتی زمان دارد، اصلا عاقلانه نیست که به جای این که نام برند خود را در ذهن او برجسته کنید، حواس او را به مشخصاتی از قبیل آدرس و شماره تلفن و … پرت کنید. حتی اگر در بیلبورد به صورت کاملا درشت و واضح آدرس و شماره تلفن درج شوند، باز هم در این مدت زمان کم کسی نمی‌تواند آن را یادداشت کند یا به ذهن بسپارد و درج این اطلاعات فقط باعث می‌شود که مخاطب حتی به موضوع اصلی بیلبورد نیز توجه نکند.

دیدگاهتان را بنویسید